BURWELL SUMMER DART LEAGUE Home. RESULTS 2018

 

May 1st

Rising Sun A 2 Fordham RBL 7

Ex Service 4 Black Horse 5

Five Bells 1 Rising Sun B 8

                                             Carpenters  Bye

Captains Cup

A Sheldrick 2 J Bullman 0

R Hare 0 A Cooper 2

N Dine Hart 0 G Rudling 2

 

May 8th

Black Horse 6 Five Bells 3

Fordham RBL 6 Ex Service 3

Carpenters 5 Rising Sun A 4

                                              Rising Sun B Bye

Captains Cup

A Cooper 2 N Dine Hart 0

J Bullman 1 R Hare 2

S Murfet 2 A Sheldrick 1

 

May 15th

Ex Service 2 Carpenters 7  

Five Bells 1 Fordham RBL 8

Rising Sun B 4 Black Horse 5

Rising Sun A Bye

Captains Cup

R Hare 2 S Murfet 1

N Dine Hart 1 Ian Rampley 2

G Rudling 0 A Cooper 2

 

May 22nd

Fordham RBL 5 Rising Sun B 4

Carpenters 6 Five Bells 3

Rising Sun 7 v Ex Service 2

Black Horse Bye

Captains Cup

J Bullman 0 G Rudling 2

S Murfet 2 N Dine Hart 0

A Sheldrick 2  R Hare 0

 

May 29th

Five Bells 3 Rising Sun A 6

Rising Sun B 6 Carpenters 3  

Black Horse 1 Fordham RBL 8

Ex Service Bye

Captains Cup

N Dine Hart 1 A Sheldrick 2

G Rudling 1 S Murfet 2

A Cooper 2 J Bullman 1

 

June 5th

Carpenters 7 Black Horse 2

Rising Sun A 5 Rising Sun B 4

Ex Service 7 Five Bells 2

Fordham RBL Bye

Captains Cup

S Murfet 2 A Cooper 1

A Sheldrick 2 G Rudling 0

R Hare 2 N Dine-Hart 1

 

June 12th

Mens pairs semi finalists :-

 

P Miller/S King ( Rising Sun A )

C Dockerill / I Rampley ( Fordham RBL )

K Kester / L Hewitt ( Carpenters )

G Rudling / P Pearce ( Rising Sun B )

 

June 19th

Rising Sun B 8 Ex Service 1

Black Horse 4 Rising Sun A 5

Fordham RBL 5 Carpenters 4  

Five Bells Bye

Captains Cup

Gary Rudling 2 Robin Hare 0

Andy Cooper 2 Ady sheldrick 1

Jan Bullman 1 Simon Murfet 2

 

June 26th

Fordham RBL 8 Rising Sun A 1

Black Horse 6 Ex Service 3

Rising Sun B 9 Five Bells 0

Carpenters Bye

Captains Cup

Gary Rudling 2 N Dine-Hart 1

Andy Cooper 2 Robin Hare 0

Jan Bullman 0 Ady sheldrick 2

 

July 3rd

K.O.Cup 1st round.

 5 Bells 3 Rising Sun A 6

Rising Sun B 7 Ex Service 2

Carpenters 5 Fordham RBL 4

Black Horse Bye

 

July 10th

Five Bells 3 Black Horse 6

Ex Service 4 Fordham RBL 5

Rising Sun A 5 Carpenters 4  

Rising Sun B Bye

Captains Cup

David Cawley 0 Andy Cooper 2

Robin Hare 1 Ian Rampley 2

Ady Sheldrick 2 Simon Murfet 0

 

July 17th

Carpenters 5 Ex Service 4

Fordham RBL 8 Five Bells 1

Black Horse 5 Rising Sun B 4

Rising Sun A Bye

Captains Cup

S Murfet 2 P Eusden 0

J Bullman 2 N Dine-Hart 1

A Cooper 0 G Rudling 2

 

July 24th

Rising Sun B 4 Fordham RBL 5

Five Bells 3 Carpenters 6  

Ex Service 3 Rising Sun A 6

Black Horse Bye

Captains Cup

G Rudling 2 M Pammenter 1

N Dine-Hart 2 S Murfet 0

P Eusden 0 P Miller 2

 

July 31st

 

Over 50s semi finalists :-

P Alecock ( Ex Service )

J Harding ( Ex Service )

M Hills ( Ex Service )

D Todd ( Black Horse )

 

Under 50s semi-finalists :-

C Kester ( Carpenters )

J Harding ( Ex Service )

G Harding ( Ex Service )

L Alecock ( FRBL )

 

Mixed pairs semi-finalists :-

H Rampley / L Alecock ( FRBL )

L Bullman / M Framingham ( FRBL )

C Dockerill / J Bullman ( FRBL )

G Harding / J Davy ( Ex Service )

 

August 7th

Rising Sun A 8 Five Bells 1

Carpenters 5 Rising Sun B 4

Fordham RBL 6 Black Horse 3

Ex Service Bye

Captains Cup

A Sheldrick 2 N Dine-Hart 0

J Bullman 0 A Cooper 2

 

August 14th

Black Horse 5 Carpenters 4  

Rising Sun B 7 Rising Sun A 2

Five Bells 2 Ex Service 7

Fordham RBL Bye

Captains Cup

A Cooper 2 Simon Murfet 1

G Rudling 2 A Sheldrick 1

N Dine-Hart 1 R Hare 2

 

August 21st

Ex Service 4 Rising Sun B 5

Rising Sun A 8 Black Horse 1

Carpenters 3 Fordham RBL 6

Five Bells Bye

Captains Cup

A Sheldrick 1 A Cooper 2

S Murfet 2 J Bullman 1

 

 

FINALS NIGHT 2018

 

 

League Champions :-    Fordham RBL

R/up :-    Rising Sun A

 

K O cup winners :-    Rising Sun B

R/up :-     Carpenters Arms

 

Mens Pairs winners :-      Paul Miller / Stuart King ( Rising Sun A )

R /up    :-      Garry Rudling / Pat Pearce ( Rising Sun B )

 

Ladies Pairs winners :-    Lorraine Bullman / Hannah Rampley ( Fordham RBL )

R/up :-  Jan Bullman / Jeni Davy ( Fordham RBL / Ex Service )

 

Mixed pairs winners :-    Hannah Rampley / Luke Alecock ( Fordham RBL )

R/up :-    Jeni Davy / Gavin Harding ( Ex Service )

 

Captains cup winner :-    Andy Cooper ( Black Horse )

R/up :-    Garry Rudling ( Rising Sun B )

 

Over 50’s winner    :-    John Harding ( Ex Service )

R/up    :-    Mel Hills ( Ex Service )

 

Under 50s Winner :-Luke Alecock ( Fordham RBL )

R/up :-Carl Kester ( Carpenters )

 

Blind Pairs winners :-  Robin Hare ( Ex Service ) / Paul Miller ( Rising Sun A )

R/up :-  Robin Grainger ( Rising Sun A ) / Andy Cooper ( Black Horse )

 

Highest Shot in :- 160 by Alan Marshall / Dave Venables and Garry Rudling  ( Rising Sun B )

                               Gavin Harding ( Ex Service )

Highest Shot out :- 143 Garry Rudling ( Rising Sun B )

 

 

Ladies Individual winner    :-  Hannah Rampley ( Fordham RBL )

R/up    :-    Jan Bullman ( Fordham RBL )

 

Mens Individual winner    :-    Carl Dockerill ( Fordham RBL )

R/up    :-Lawrence Hewitt ( Carpenters )

 

180s by

Lorrainne Bullman ( Fordham RBL )

Carl Dockerill ( Fordham RBL )

Stuart King ( Rising Sun A )

Garry Rudling ( Reising sun B )

 

 

 

 

 

 

 

www.000webhost.com